Top 10 polskich aktorek

10. Beata Tyszkiewicz

Karierę aktorską rozpoczęła w 1956 roku, debiutując w filmie „Wraki”. W kolejnych latach zagrała wiele ról w filmach, takich jak „Cień”, „Wspólny pokój”, „Lalka” czy „Królowa Bona”. Zyskała sławę jako jedna z najbardziej znanych polskich aktorek lat 60. i 70. XX wieku.

Beata Tyszkiewicz jest także znana z występów w teatrze, m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Studio i Teatrze Polskim. Zagrała wiele znaczących ról, takich jak tytułowa bohaterka w „Medyceuszu” Sofoklesa czy Nastazja Filipowna w „Idiocie” Dostojewskiego.

W ciągu swojej kariery otrzymała wiele nagród, m.in. Złoty Ekran, Złoty Lew i Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. W 2010 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz zasługi dla kultury polskiej.

9. Stanisława Celińska

Swoją karierę aktorską rozpoczęła na scenie teatru, gdzie zagrała wiele znaczących ról, m.in. w Teatrze Syrena, Teatrze Rozmaitości, Teatrze Współczesnym i Teatrze Ateneum. W filmie zadebiutowała w 1973 roku w filmie „Janosik”, a później zagrała w takich produkcjach jak „Człowiek z marmuru”, „Kariera Nikodema Dyzmy” czy „Zmiennicy”.

Stanisława Celińska jest również znana z występów w musicalach, m.in. „Metro”, „Kabaret” i „Cats”. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymała wiele nagród, m.in. Złote i Srebrne Lwy Gdańskie, Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Nagrodę im. Konrada Swinarskiego.

Jest również działaczką społeczną i charytatywną. Współpracowała z wieloma organizacjami, takimi jak Fundacja Hospicyjna im. księdza Eugeniusza Dutkiewicza czy Fundacja „Kolorowy Świat”. W 2015 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

8. Danuta Stenka

Swoją karierę aktorską rozpoczęła na deskach teatru, gdzie zagrała wiele znaczących ról, m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Narodowym i Teatrze Studio. W filmie zadebiutowała w 1987 roku w filmie „Rzeka kłamstwa”, a później zagrała w takich produkcjach jak „Sara”, „Pan Tadeusz” czy „Symetria”.

Danuta Stenka jest również znana z występów w serialach telewizyjnych, m.in. „M jak miłość”, „Kryminalni” i „Ojciec Mateusz”. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, Nagrodę Główną Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Danuta Stenka jest także działaczką społeczną i charytatywną. Wspiera szereg organizacji, takich jak Fundacja „Akogo?”, Fundacja „Mam serce”, a także jest ambasadorką akcji „Polska wita dzieci”. W 2012 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

7. Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska była polską aktorką filmową i teatralną, urodzoną 6 lutego 1915 roku w Inowrocławiu, a zmarła 19 lutego 2017 roku w Skolimowie.

Swoją karierę aktorską rozpoczęła w latach 30. XX wieku, a jej pierwszym filmem był „Za winy niepopełnione” z 1939 roku. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał jej karierę. Po wojnie kontynuowała pracę w teatrze, a na ekran powróciła w latach 50. i zagrała w wielu filmach, takich jak „Eroica”, „Kanał” czy „Człowiek z marmuru”.

Danuta Szaflarska była również aktywna jako działaczka społeczna i kulturalna. Współpracowała z wieloma organizacjami, takimi jak Amnesty International czy Polska Akcja Humanitarna. W 2007 roku została odznaczona Orderem Orła Białego, najwyższym odznaczeniem państwowym w Polsce, za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz działalność charytatywną.

Danuta Szaflarska była uważana za jedną z najwybitniejszych aktorek w historii polskiego kina i teatru. Słynęła z naturalności, autentyczności i ciepła, jakie przekazywała swoim rolom.

6. Joanna Kulig

Swoją karierę aktorską rozpoczęła w teatrze, gdzie grała m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie i Teatrze Rozmaitości. Na dużym ekranie zadebiutowała w 2005 roku w filmie „Cisza”, jednak prawdziwą popularność przyniosła jej rola w filmie „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, za którą została uhonorowana nagrodą na festiwalach filmowych w Londynie, Gdyni i Seattle.

W kolejnych latach zagrała w wielu filmach, m.in. w „Sponsoringu”, „Body/Ciało” czy „Zimnej wojnie”. W 2018 roku została uhonorowana Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Zimna wojna”.

Joanna Kulig jest również znana ze swoich występów w musicalach, takich jak „Taniec wampirów” czy „Metro”. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego oraz nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

5. Kinga Preis

Kinga Preis to polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, urodzona 31 marca 1971 roku w Wałbrzychu.

Swoją karierę aktorską rozpoczęła w latach 90. XX wieku, zyskując popularność dzięki roli w filmie „Cwał”. Później zagrała wiele ról w filmach, takich jak „Wesele”, „Dług”, „Serce na dłoni” czy „Body/Ciało”.

Kinga Preis jest także znana z występów w teatrze, m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zagrała wiele znaczących ról, takich jak Elektra w „Elektrze” Sofoklesa czy tytułowa bohaterka w „Hamlecie” Szekspira.

W ciągu swojej kariery otrzymała wiele nagród, m.in. nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Gdyni za rolę w filmie „Dług” oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu. Kinga Preis jest również aktywna jako działaczka społeczna i zaangażowana w walkę o prawa kobiet.

4. Irena Kwiatkowska

Irena Kwiatkowska to legendarna polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, urodzona 17 września 1912 roku w Łodzi, a zmarła 3 marca 2011 roku w Skolimowie koło Warszawy.

Swoją karierę aktorską rozpoczęła w latach 30. XX wieku na scenach teatralnych. W czasie wojny działała w konspiracji i brała udział w tajnym nauczaniu. Po wojnie wróciła na scenę teatralną i stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek w Polsce. W filmie zadebiutowała w 1950 roku, a później zagrała w wielu znaczących produkcjach, takich jak „Eroica”, „Miś”, „C.K. Dezerterzy” czy „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Irena Kwiatkowska była również aktywna w telewizji, gdzie występowała w popularnych serialach, takich jak „Zmiennicy” czy „Czterdziestolatek”.

W ciągu swojej kariery aktorskiej zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym między innymi Nagrodę Państwową I i II stopnia, Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Irena Kwiatkowska była także zaangażowana w działalność charytatywną i społeczną. Była członkiem Komitetu Honorowego Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Jej kariera i postać są jednym z ważniejszych elementów polskiej kultury i historii kultury.

3. Anna Dymna

Anna Dymna to polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, urodzona 16 września 1951 roku w Legnicy.

Swoją karierę aktorską rozpoczęła w latach 70. XX wieku, zyskując popularność dzięki rolom w filmach, takich jak „Wodzirej”, „Życie na gorąco” czy „Człowiek z marmuru”. Występowała także w teatrze, m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Studio w Warszawie oraz Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Anna Dymna jest również zaangażowana w działalność charytatywną i społeczną. W 1989 roku założyła Fundację „Mimo Wszystko”, która pomaga osobom niepełnosprawnym i chorym na choroby przewlekłe. W 2014 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi za swoją działalność charytatywną i społeczną.

W ciągu swojej kariery aktorskiej otrzymała wiele nagród, m.in. nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie „Łagodna” oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu. Anna Dymna jest jedną z najbardziej szanowanych i cenionych aktorek w Polsce.

2. Agata Kulesza

Agata Kulesza to polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, urodzona 27 września 1971 roku w Szczecinie.

Swoją karierę aktorską rozpoczęła w latach 90. XX wieku, a prawdziwy rozgłos przyniosła jej rola w filmie „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, za którą otrzymała wiele nagród, w tym Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki.

Agata Kulesza zagrała wiele znaczących ról w filmach, takich jak „W ciemności”, „Body/Ciało”, „Sponsoring” czy „Cicha noc”. W teatrze występowała m.in. w Teatrze Narodowym, Teatrze Studio czy Teatrze Polskim w Warszawie.

Jest także znana z licznych ról w produkcjach telewizyjnych, m.in. w serialu „Ranczo” czy „Dom z papieru”.

W ciągu swojej kariery otrzymała wiele nagród, m.in. nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie „Cicha noc”, nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu oraz Order Odrodzenia Polski. Agata Kulesza jest uważana za jedną z najlepszych aktorek swojego pokolenia w Polsce.

1. Krystyna Janda

Krystyna Janda to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, urodzona 18 grudnia 1952 roku w Starachowicach.

Swoją karierę aktorską rozpoczęła w latach 70. XX wieku na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie zagrała wiele znaczących ról, takich jak Iphigenia w „Ifigenii w Taurydzie” czy Zofia w „Wyzwoleniu”. W filmie zadebiutowała w 1975 roku, a później zagrała w wielu filmach, takich jak „Człowiek z marmuru”, „Bez końca”, „C.K. Dezerterzy” czy „Panny i wdowy”.

Krystyna Janda jest również znana z występów w teatrze telewizji, gdzie zagrała w wielu spektaklach, m.in. „Dyby”, „Sprawa Ryszarda Siwca” czy „Korczak”.

W ciągu swojej kariery zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym między innymi Złoty Lew na Festiwalu Filmowym w Wenecji za rolę w filmie „Interrogation” oraz trzy nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za role w filmach „Bez końca”, „Panny i wdowy” oraz „Cwał”.

Krystyna Janda jest również zaangażowana w działalność społeczną i polityczną. W czasie stanu wojennego założyła Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, a w 2011 roku została wybrana na posła na Sejm z listy partii „Twój Ruch”.

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu

Wybierz Język